" سال 1398 ؛ رونق تولید "                                      

صفحه اصلي|منشور کاری|پست الكترونيكي|English|حفظ حریم شخصی|توافق سطح خدمات
جستجوي پيشرفته جستجو در وب
? اخبار > دبیرخانه پیگیری مصوبات سفرهای استانی تشکیل می شود/ به «تریبون ملی مهارت» بیندیشیم


نسخه چاپي  ارسال به دوست

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور:
دبیرخانه پیگیری مصوبات سفرهای استانی تشکیل می شود/ به «تریبون ملی مهارت» بیندیشیم

علی اوسط هاشمی، معاون وزیر و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور در جلسه پیگیری مصوبات سفرهای استانی بر تشکیل دبیرخانه پیگیری مصوبات سفرهای استانی تأکید کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور، هاشمی، در نخستین جلسه پیگیری مصوبات سفرهای استانی که با حضور معاونان و برخی مدیران ستادی برگزار شد، گفت: خوشبختانه در سفر به 7 استان کشور، تاکنون توانسته ایم با جلب نگاه و مشارکت استانداران، گام های مؤثری برای ارتقای ارزش و وزن اجتماعی مهارت برداریم.

بنا براین گزارش، وی با اشاره به اینکه تجربه سفر به هر استان می تواند زمینه ای متفاوت و مفید برای سایر سفرهای استانی فراهم کند، گفت: به همین منظور دبیرخانه پیگیری مصوبات سفرهای استانی در ستاد تشکیل می شود.

هاشمی تصریح کرد: هدف از تشکیل این دبیرخانه، ایجاد «جریان مهارت آموزی» در کشور است تا با ایجاد زمینه حضور فعال استان ها، آنها را در قالب 31 شریک استانی وارد مقوله مهارت آموزی کند.

وی پیشنهاد داد: بر همین مبنا برای هر استان یا چند استان با شرایط مشابه در ستاد، میز کار تعریف شود  و کارشناس خبره  هر استان به بررسی دقیق شرایط استان پرداخته و با شناسایی نقاط قوت و ضعف و نیازها، راهکارهای اجرایی ارائه و عملیاتی شود.

معاون وزیر کار، فعالیت سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور و معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را مکمل هم خواند و گفت: مقرر شده است با همکاری دو طرف و بر اساس اطلس مشاغل، 7 استان کشور که بیشترین نرخ بیکاری و به موازات آن کمترین مهارت آموخته را دارند بررسی و شناسایی شده و به صورت پایلوت در کشور، فعالیت های ویژه ای برای رشد و کاهش نرخ بیکاری در استان های مذکور آغاز شود.

هاشمی خبر داد: تمام فعالیت ها در زمینه هایی از قبیل: درآمد، خدمات، تجهیزات، مطالعات پژوهشی- آموزشی، تخصیص اعتبار، امضای تفاهم نامه با شرکای اجتماعی، واگذاری و تفویض اختیار به آموزشگاه های آزاد،  تربیت مربی و امور فرهنگی با محوریتِ  هفت استان مذکور صورت می گیرد.

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور با تأکید بر تداوم سفرهای استانی گفت: لازم است برای تحقق اهداف شورای مهارت، استان ها فعالیت خود را آغاز کرده و از تجربیات موفق سفرهایی که تا کنون انجام شده است از قبیل تعامل با استانداران، رؤسای دانشگاه ها، شرکای اجتماعی، نهادها و سمن ها استفاده کنند.

 

 سطح آموزشی مراکز مهارت آموزی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور ارتقا می یابد

معاون وزیر با تأکید بر نگاه تعاملی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور با سایر نهادها و دستگاه های اجرایی گفت: با استفاده از ظرفیت شورای عالی مهارت، نگاه درست به آموزشگاه های آزاد و استفاده از ظرفیت های بخش خصوصی، جهشی شکل گرفته تا مراکز آموزشی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور در سطح بالاتری همچون مجتمع فنی مهارتی ارائه خدمات نمایند.

هاشمی در این رابطه بر تعامل با اتاق بازرگانی تأکید کرد و گفت: وقتی با ابر چالش بیکاری در کشور روبرو هستیم راه برون رفت از آن در ارتقای وزن شورای عالی مهارت و همکاری با اتاق های بازرگانی و صاحبان صنایع  است.

هاشمی تصریح کرد: تفویض اختیار به مدیران کل استان ها امری اجتناب ناپذیر است که باید زمینه های آن بررسی و فراهم شود.

معاون وزیر کار همچنین بر ارائه آمار شهرستان های فاقد مراکز مهارت آموزی ثابت، تأکید کرد.

 

«ظرفیت ملی مهارت» در کشور باید افزایش یابد

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور از افزایش «ظرفیت  ملی مهارت» در سطح کشور سخن گفت و افزود: در این مقوله تنها به ظرفیت های درون سازمانی فکر نمی کنیم بلکه به همراهی و حمایت رئیس جمهور، رئیس شورای عالی مهارت و رئیس مجلس شورای اسلامی در قالب شریک مهارتی می اندیشیم زیرا معتقدیم «نهضت مهارت آموزی» نهضتی ملی است و محدود به یک سازمان نمی شود.

وی در ادامه گفت: برای تقویت بنیه مهارتی هر استان و پاسخ به این سؤال که چند درصد از جمعیت هر استان را می توانیم ماهر کنیم، خرید پروژه در سطح استان و شناخت الزامات آن ضروی است.

شایان ذکر است هاشمی در این نشست بر گسترش فرهنگ و ادبیات مهارت آموزی برای ارتقای وزن مهارت تأکید کرد و گفت جریان ساز بودن نیاز به تریبونی قوی دارد.

بر اساس این گزارش علی اوسط هاشمی، معاون وزیر کار و رئیس آموزش فنی و حرفه ای کشور از مهرماه سال جاری تا کنون به استان های البرز، بوشهر، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، یزد، کرمان و سیستان و بلوچستان سفر کرده است.


تاریخ درج خبر : سه شنبه ٢٤ دی ١٣٩٨ | ساعت درج خبر : ١٦:١٠ | تعداد نمایش خبر : 1079
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

صفحه اصلي|معرفی سازمان|منشور کاری|پست الكترونيكي|English
بازديدکنندگان اين صفحه: 25961889 | بازديدکنندگان امروز: 11873 | کل بازديدکنندگان: 117828897 | بازديدکنندگان آنلاين: 11 | زمان بارگزاري صفحه: 0.4290 ثانيه